van ‘doosjes’ tot restwarmte
Tijdens de woensdagochtendwandeling van 19 augustus ontdekken deelnemers de Gildenwijk met andere ogen. De wandeling staat deze keer in het teken van wat verdwijnt, wat verandert én een verrassende manier waarop Gorinchem restwarmte opnieuw gebruikt.
De route voert langs de woningen die in de volksmond de ‘doosjes’ worden genoemd. De huizen zijn inmiddels ontruimd en worden binnenkort gesloopt. Voor veel Gorinchemmers zijn het echter meer dan lege woningen. Hier woonden mensen, groeiden kinderen op en ontstonden talloze herinneringen. Tijdens de wandeling is er ruimte voor verhalen over de bewoners en de buurt. Wie woonde er vroeger? En wie kent nog een oud-buurman, vriendin of andere buurtgenoot?
Daarna wordt vooruitgekeken naar de toekomst. De deelnemers krijgen uitleg over het warmtenet en ontdekken hoe warmte uit gezuiverd afvalwater wordt benut om woningen en gebouwen te verwarmen.
Het water dat na de rioolwaterzuivering overblijft, het zogenaamde effluent, bevat nog warmte. Bij de Bullekeslaan wordt deze warmte met behulp van warmtepompen benut. Pas daarna stroomt het gezuiverde water verder richting de rivier.
Zo komen tijdens één wandeling verleden en toekomst samen: oude woningen en nieuwe techniek, herinneringen aan het wonen in de wijk en een nieuwe manier om restwater en restwarmte te benutten.
Halverwege is er gelegenheid voor een kop koffie of thee met iets lekkers. Uiteraard is er ook tijd om verhalen en ervaringen met elkaar uit te wisselen.
De woensdagochtendwandeling vindt plaats op woensdag 19 augustus, van 9.00 tot 10.30 uur, en duurt ongeveer anderhalf uur. De startlocatie wordt na aanmelding bekendgemaakt. Deelname kost € 2,50.
Aanmelden kan via info@ateliergorinchem.nl.
foto: Marleen van Zwienen