Forse uitbreiding Culturele Zondagen

Gepubliceerd op 30 september 2026 om 12:16

Culturele zondag - 11 oktober

De Culturele Zondag in Gorinchem ging met 9 locaties in 2017 van start. Jaap van Rooij en Roy Grünewald namen het idee van een vaste zondag naast de commerciële koopzondagen over van andere steden

Deze zondag kreeg steeds meer bekendheid èn veel nieuwe deelnemers. Er vielen ook galeries en ateliers af, maar de start van dit nieuwe culturele seizoen is ongelooflijk fors uitgebreid tot naar liefst 26 deelnemers! Op dit moment kan het cultuur minnend publiek in de vesting terecht bij 5 podia, 2 musea, 10 galeries, 5 ateliers, plus Molen de Hoop, de Wereldwinkel en antiquariaat De Juf. Deze maand openen twee nieuwe locaties hun deuren op deze zondagen: de Gorcumse bibliotheek aan de Groenmarkt met een boekenbeurs en in buurthuis De Aanlegsteiger kan iedereen die muziek maakt terecht voor de ‘Aanlegsessie’. Dat is een open podium voor beginnende en reeds begonnen musici o.l.v. Patrick Goetjaer.

Er moet echter wel bij vermeld worden dat de Grote Kerk en stiltecentrum In de Toren de komende maanden geen activiteit hebben vanwege de kou in die locaties. De meeste podia zijn dan weer in de zomermaanden gesloten. Door alle wijzigingen wordt het tijd om een nieuwe plattegrond te maken. Die is er deze maand nog niet, dus kijk vooral op de website voor het actuele programma. Vrijwel alle activiteiten zijn gratis of er staat een hoed voor de artiesten.

Naast de vaste deelnemers staat de CZG open voor extra culturele activiteiten op andere locaties. Dat kan een concert zijn, een pop-up expositie of een bijzondere rondleiding. Zo kan men dit keer zich via www.de3snoeken.nl inschrijven voor een historische stadswandeling langs plekken die getuige zijn geweest van de eens zo rijke Gorcumse biercultuur. Als afsluiter wacht een bierproeverij met passende delicatessen. Deze rondleiding is niet gratis.

Een kort overzicht van overige bijzondere activiteiten: in het Hamelmuseum houdt Valentine Wikaart om 13.30 uur een lezing over de historische ontdekking van Korea door ‘onze’ Hendrick Hamel. Daarnaast is er de tentoonstelling van kunst ‘Van de Overkant’. Het Gorcums Museum presenteert een nieuwe tentoonstelling ‘Op het eerste Gezicht – Portretkunst uit heden en verleden’. In de Kruitmagazijnen op de Dalemwal opent een nieuwe expositie van Farhad Foroutanian. Hij is een Nederlands-Iraanse beeldend kunstenaar, schrijver, cartoonist en multidisciplinair maker. Zijn leven en werk worden gekenmerkt door een voortdurende zoektocht naar vrijheid.

In het 7e Huis zijn twee optredens van Lekside Ramblers met Folk en Americana om 15 en 16.15 uur. Entree is een vrijwillige bijdrage en vol is vol. Ergens in de stad treedt Donna Bastiaans ‘Meezing café’ op. In theater ’t Pand treedt om 15 uur Zoë-Joy op met haar eigen songs en bekende liedjes van de jaren 70 tot nu. In café De Keizer zingt om 16.30 uur folkzangeres Gwendolyn Snowdon eeuwenoude traditionals die worden afgewisseld met eigen werk. Zie alle locaties en het uitgebreide programma op www.culturelezondaggorinchem.nl 

In augustus startte in de Zusterstraat al het atelier Inge Cremer. Daar komt nu in september  in Tolsteeg 6 een nieuwe deelnemer bij, het Podium voor kunstenaars ‘Strand Links’. In deze voormalige affuitloods kan men de vaste collectie bewonderen van werken van jonge kunstenaars. Een verrassende nieuwe deelnemer is theater ’t Pand, althans met een muziekcafé in de foyer. Er zullen steeds drie activiteiten plaatsvinden: de middag begint met vinyl plaatjes draaien. Daarna een live optreden en het laatste uur is bestemd voor akoestische sessies. Tenslotte zal vanaf oktober de bibliotheek aan de Groenmarkt geopend zijn en een wisselend programma aanbieden.  

Voor het laatst

Inmiddels is hobby atelier zeven & twintig in de Burgstraat gestopt omdat het pand wordt verkocht. De tijdelijke galerie van Anja Kok in de voormalige Roxy/Vue bioscoop aan de Appeldijk gaat binnenkort ook sluiten en daarom kan men deze maand voor het laatst de expositie zien in deze nostalgische locatie. Het stilte centrum In de Toren en de Grote Kerk stoppen na september met exposities gedurende de koude maanden. Dus voor het laatst zijn nog de werken te zien van de Gorcumse schilder Bert Welmers. In de Grote Kerk is tot 16 uur een overzicht tentoonstelling te zien van 20 jaar Outsider Art. Daarom is hun atelier deze zondag gesloten. In de Kruitmagazijnen aan de Dalemwal is ook voor het laatst ‘Verknippend Opbouwen’ te zien. 

Nieuw aanbod

De culturele zondag kent een steeds wisselend aanbod. In galerie de Burgpoort in de Burgstraat zijn twee nieuwe exposanten. Ton van de Ketterij laat zich inspireren door de Zeeuwse kust. Henrieke Markensteijn maakt kleurrijke kunst en objecten van keramiek. Ook is er een nieuwe expositie bij galerie Kunst bij Karel met keramiek van Anke de Jong. In de Caponnière is een nieuwe expositie te zien van tekeningen van Kitty de Man. Zij tekende fantastische wezens die leven in een sprookjesachtige werkelijkheid. In het Hamelmuseum is naast de vaste collectie een nieuwe expositie te zien getiteld ‘Aan de Overkant’. Vier kunstenaars uit Altena presenteren gezamenlijk een veelzijdige tentoonstelling met hedendaagse beeldende kunst en fotografie. Podium Het Zevende Huis start het seizoen met twee optredens van Lekside Ramblers uit Culemborg.

Deze zondag hebben Peeriscoop en podium café de Keizer nog geen programma en ateliers Ruwaard en Outsider Art zijn gesloten.