Problemen voor gemeenteraad door stemfraude

Gepubliceerd op 26 maart 2026 om 10:49

In ADRiierenland lezen we dat er tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in Gorinchem opvallende dingen waren gebeurd. Burgemeester Reinie Melissant kreeg op de verkiezingsdag, 18 maart, meldingen dat inwoners onder druk hun stempas hadden afgegeven. Ook bij stembureaus waren signalen dat er iets niet klopte, zoals een kandidaat die meerdere keren langskwam met volmachten.

Wat ook opviel, was dat mensen vaak met twee stempassen tegelijk kwamen, inclusief kopieën van paspoorten, netjes bij elkaar met een paperclip. Voor de burgemeester was dat genoeg reden om het Openbaar Ministerie en de politie onderzoek te laten doen.

In sommige stembureaus, vooral in de Haarwijk, lag het aantal volmachtstemmen een stuk hoger dan gemiddeld. Ronselen van volmachten is verboden en daar staan ook flinke straffen op.

De gemeenteraad moet uiteindelijk beslissen of de verkiezingsuitslag geldig was of dat er nieuwe verkiezingen moesten komen.