Vestingwandeling in Gorinchem onthult geheim van de ‘stenen beer’

Gepubliceerd op 21 april 2026 om 12:11

In vestingstad Gorinchem zijn twee bijzondere bouwwerken te vinden: de zogenoemde ‘stenen beren’. Eén ligt bij het Paardenwater en de andere bij de Duveltjesgracht. Maar wat zijn deze mysterieuze constructies precies, hoe oud zijn ze en waarvoor dienden ze?

Tijdens een vestingwandeling geeft een gids van de Werkgroep Vesting Gorinchem uitgebreid antwoord op deze vragen. In een tocht van ongeveer tweeënhalf uur neemt hij deelnemers mee door de rijke militaire geschiedenis van de stad. Daarbij wordt niet alleen stilgestaan bij de functie van vestingwerken en gebouwen, maar ook bij de belangrijke rol van water in de verdediging tegen vijanden.

De komende twee weekenden zijn er weer wandelingen gepland. Op zondag 26 april staat de oostkant van de vestingwal centraal, terwijl op zondag 3 mei de westkant wordt verkend. Beide rondleidingen starten om 14.00 uur bij de fontein op de Grote Markt.

Aanmelden kan via de website van Vesting Gorinchem.