
Hardinxveld-Giessendam is de enige Nederlandse gemeente die géén gebruik maakt van Amerikaanse clouddiensten zoals Microsoft of Google. Dat blijkt uit onderzoek van de NOS.
Dit betekent ook dat als een gemeente of overheidsinstantie gebruikmaakt van bijvoorbeeld:
-
Google Workspace (Gmail, Google Drive, Docs, etc.)
-
Google Cloud Platform (GCP)
...de data formeel onder Amerikaanse jurisdictie valt, inclusief wetgeving zoals de CLOUD Act. Die wet verplicht Amerikaanse bedrijven om data, ook van buitenlandse klanten, over te dragen aan de Amerikaanse autoriteiten als daar wettelijk om gevraagd wordt — ook als de servers buiten de VS staan.
Kortom: als een overheid digitale diensten van Google gebruikt, is er sprake van afhankelijkheid van een Amerikaanse cloudprovider.
Hardinxveld toont aan dat veilige, moderne dienstverlening ook zonder Amerikaanse cloud mogelijk is — en dient daarmee als voorbeeld voor andere gemeenten.
